محصولات ژئوسنتتیکی به محصولاتی گفته می شوند که ساخته دست بشر باشند یا به عبارت دیگر موادی که مصنوعی‌ هستند و به صورت آزاد در طبیعت یافت نمی‌شوند. کلمه ژئوسنتتیک برای دسته‌ای از محصولات به کار می‌رود که عموماً جهت بر طرف‌سازی مشکلات ژئوتکنیک به کار می‌روند. طبیعت پلیمری این محصولات به گونه‌ای است که سبب می‌شود برای استفاده در زمین، جایی که دوام زیادی از آن انتظار می‌رود مورد استفاده قرار گیرد. ژئوسنتتیک‌ها در اشکال و با مواد مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام برای مصارف نهایی تقریباً مشابه به کار می‌روند. این محصولات گستره وسیعی از کاربردها را دارند و در حال حاضر در بسیاری از کاربردهای عمرانی، ژئوتکنیک، حمل و نقل، زیست‌محیطی، هیدرولیک، و کاربردهای توسعه‌ای خصوصی مانند جادهها، فرودگاه‌ها، خطوط راه آهن، سدهای خاکی، دیوار حائل، استخرهای ذخیره آب، سدها، کانال‌ها، کنترل فرسایش، کنترل رسوب، بستر لندفیل‌ها، پوشش لندفیل‌ها، معادن، پرورش آبزیان و کشاورزی استفاده می‌شوند.

با توجه به اینکه ژئوتکستایل دارای عملکردهای مختلفی نظیر جداسازی، فیلتراسیون و محافظت می‌باشد، جهت افزایش کاربرد تسلیح به صورت بافته تولید می شود. به منظور مقاومت محوری اغلب از الیاف با مقاومت تولید و با توجه به نیاز پروژه با مشخصه های مقاومتی مختلفی به بازار عرضه می شوند.

از جمله کاربردهای ژئوتکستایل بافته می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • بهسازی بسترهای با مصالح ریزدانه که با توجه به داشتن همزمان عملکردهای تسلیح، جداسازی و فیلتراسیون، جهت بسترسازی و افزایش ظرفیت باربری بسترهای سست نظیر جنوب کشور بسیار سودمند می باشد.
  • در صنعت راه آهن (در شیب و دیوارخاک مسلح)

ژئوتکستایل نابافته محصولی نفوذپذیر است که از الیاف پلی استر و پلی پروپیلن تولید می شود. این الیاف به دو روش پانچ سوزنی و حرارتی به یکدیگر متصل شده اند.

کاربردهای ژئوتکستایل نابافته عبارتند از:

– فیلتراسیون خاک در سیستم های زهکشی که باعبور آب و جلوگیری از عبور دانه های خاک سبب کارایی بهتر سیستم زهکشی می گردد.

– جداسازی و تسلیح در صنعت راه و راه سازی (بهسازی بستر، جلوگیری از آلودگی ….. زهکشی، شیب و دیوار خاک مسلح و…)

– جلوگیری از جابه جایی خاک و کنترل فرسایش

– حفاظت از دیگر محصولات ژئوسینتتیک نظیر ژئوممبران و …